Karın Kasları Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karın Kasları Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın kasları anatomik olarak abdominal boşluğu göğüs boşluğundan ayıran musculo-tendinöz yapıdır. Diafragmanın seviyesi; solunumun fazına, kişinin beden yapısına göre mühim farklılıklar gösterir. Söz gelişi göğüs kafesi yayvan meydana gelen şahıslarda, dar olanlara göre çoğunlukla dah yüksek yerleşim gösterir.

Karındaki kaslar

Rectus Abdominis (Yüksek Karındaki Kası): Göğüs kemiğinden leğen kemiğine kadar uzanan bu adaleler six pack olarak isimlendirilir. Kasık kısmında ve 5. 6 ve 7. Kaburga kemikleri aralarında yer alır. Bağlayıcı doku kısımlarının fit bantlarından meydana gelen bu adaleler, karındaki adalelerinin belirli olmasını olanağı sağlar. En basit nitelikleri gövdenin bükülmesine destek etmek, karındaki kası baskısını artırmak ve pelvisi balansta tutmaktır.

External Obliques (Harici Bölge Karındaki Kası): Karının ön ve hemen yan yüzeylerinde yer alır. 8. Kaburga kemiğinden leğen kemiğine gerçek uzanır. Kasık bölesinde veya rectus abdominisin ortada aşağıya bölgesine de uzanır. Gövdeyi yana gerçek rotasyon yaptırır ve hem de batını sıkıştırır.

Internal Obliques (İç Bölge Karındaki Kası): harici eğil karındaki adalelerinin alt kısmında yer alır. Vücudun ortada kısmının çaprazla yukarıya gerçek ve içe gerçek kasılmasını olanağı sağlar. Kalça kemiği ve dokularından başlar ve 3 ve 4. Kaburga kemiğine denli uzanır. Harici eğik karındaki kasıyla beraber çalışarak aynı misyonu görür.

Transverse Abdominis (Enine Karındaki Kası): Karındaki bölgesinin en içte olan kasıdır. İç eğik karındaki kasının altından uzanır ve bütün karındaki bölgesini sarar. Bu kaslara sizin ağırlık kaldırma kemeriniz de diyebiliriz. 6. Kaburga kemiğinden başlar ve kalça kemiği ve dokuları süresince kasık bölgenize kadar ilerler. Batını bölgesini sıkılaştırmaya destekçi olur.

Diafragmanın motor ve duyu sinir n. Phericus'dur. Kocaman miktarda C4 spinal hudut aracılığıyla ortaya konulan n. Pherinus'a, C5 ve C3'ten de lifler katılmaktadır. Bu sinirin boyun kısmında, m. Scalenus anterior üstünde izlediğini ve bu bölgede sinirin elektriksel stimülasyonunu ile solunumun uyarılabileceğini veya devamlı hıçkırık veya diafragmatik ağrı benzeri vaziyetlerde yeniden bu kısımdan yapılacak anastetik maddelerle sinirin blokajının muhtemel meydana geldiğini hatırlayınız. N. Phrenicus'un diafragmanın en mühim duyu hudut oluşu, diafragma ağrılarının, C3-C5 liflerinin boyun kısmında yayıldığı yerlerde de hissedilmesine (Hemen yansıyan ağrı) yol açar.

Karın Ön Duvarı Oluşumları

Karındaki ön duvarı, kocaman ölçüde her 2 tarafta bulunan ve çeşitli yönlerde seyretme gösteren 3 kas tabakası (Haricitan içe gerçek sırasıyla; m. Obliquus externus abdominis, m. Obliquus internus abdominis ve m. Transversus abdominis), bunların karındaki bölgesi ortada kısmında birleşmesi ile meydana gelen ve rektus kılıfı (Vagina musculi recti abdominis) ismini verdiğimiz aponeurotik kılıf ve bu kılıf içinde yukarıdan aşağıya gerçek uzanan özellikte bir çift kas meydana gelen m. Rectus abdominis aracılığıyla oluşturulur. Anatominin önem derecesini tanımlamak amaçlı özellikte bir kinesioloji uzmanı olmanıza sebep yok. Yalnızca hangi karındaki kasının ne yaptığını ve hangi egzersizler ile daha etkili çalışabileceğini öğrenin. Karındaki kası amaçlı egzersizler bulmak çok fazla basit. Mühim olan gerçek kas grubunu gerçek idman gününde çalışmak. Her zaman, milyonlarca sporcu fazladan fazla sıkılaşmak ve daha ince özellikte bir bele elde etmek amaçlı mekik çekiyor. Basit mekik çekmedeki sıkıntı ise "temel" olması. Sonsuza denli mekik çekerek six pack sahibi olamazsınız. Görülebilmektedir karındaki kaslar içinse yepyeni egzersizler, destekleyen antrenmanlar ve gerçek özellikte bir beslenme düzeni. Bilim insanlarına göre mekik çekmenin, beden kompozisyonuna tesiri sıfırdır.

Karın Kasları Anatomi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Sindirim Sistemi Anatomisi

Sindirim Sistemi Anatomisi

Genel Anatomi Tarihi

Genel Anatomi Tarihi

Haber Bülteni

Güncel

Vertebra Anatomisi Yapısı

Vertebra Anatomisi Yapısı

Güncel

Pelvis Anatomisi Pelvisin Görevleri Nelerdir?

Pelvis Anatomisi Pelvisin Görevleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6