Kafa Anatomisi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kafa Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kafatası Anotomisi

Kafatası yetişkin bireyler de oldukça serttir, hatta vücudun en sert yeri denilebilir. Fakat yeni doğan bebekler de işler farklıdır. Ana rahminden çıkan bebeğin kafa tası kırılmaması için bebeklerin kafatası sert değildir. Henüz sekiz kemik birbirine oturmamıştır ve aralarında boşluk bulunmaktadır. Kemikleri oluşturan kıkırdak ve yumuşak yapı oluşmuştur ve kemiklerin sertmeşmemesinden dolayı doğum esnasın da bükülme ve esneme olur. Kafatası esneyerek aradaki boşluğu doldurur, hatta kemikler bir birilerinin üstüne çıkarlar ve böylece bebeğin doğum esnasında kafatası küçülmüş olur ve doğum sorunsuz gerçekleşir.

Kafa Kemikleri İki Kısımda İncelenir

1) Neurocranium kemikler, encephalonu içine alırlar. Tek ve çift olmak üzere iki kısımda incelenirler.

Çift olanlar; İçinde merkezi sinir sisteminin oturduğu kemikler (Neurocranium, ossa cranii, craniales): Beyin ve diğer merkezi sinir sitemi yapılarını saran kısmı çevreleyen kemikler.

Tek Olanlar

Os frontale (Frontal kemik), os parietale (Sağ sol olmak üzere iki çift), os occipitale (Ense kemiği olup içinden omuriliğin çıktığı foramen magnumu barındırır), os sphenoidale (Sfenoid, yarasa veya kaması kemik, hipofiz bezini taşıyan Fossa hypophysialis, bu kemik üzerindeki Sella turcica "Türk eğeri" üzerindedir), os temporale (Kulak kemiği).

2) Splanchnocranium kemikler, ortiba burun ve ağız çevresindeler
(Visocranium, ossa faciei, facialia): Yüzü oluşturan kemiklerdir. Maxilla (Üst çene kemiği), os palatinum (Damak kemiği), oz zygomaticum 8elmacık kemiği), mandibula (Alt çene kemiği).

Kafada Bulunan Organlar
 • Göz, görmeyi sağlar
 • Burun, koklamayı ve nefes alıp vermeyi sağlar. Ağız ile solunum yapılamayan durumlarda solunum işini üslenir.
 • Ağız, Sindirim sistemini ve nefes alıp vermeyi sağlar. Aynı zamanda boşaltım sistemine de yardımcı olur. Ağızda bulunan dil gıdaların tadını almaya ve konuşma esnasında ciğerden gelen sesleri diş yardımı ile seslere çevirerek iletişimi sağlar. Dişler yiyecekleri öğütmeye yarar. Ağız ve etrafındaki yapılar yüzün estetiğini sağlar.
 • Kulak, Dış dünyada bulunan sesleri beyne komut eden organdır. Aynı zamanda içerisinde bulunan orta kulak ise vücuden dengesini sağlar. Aksi takdirde baş dönmelerine sebep olur.
 • Beyin, Hormonların salgılanmasını ve duyu organlarının çalışmasını çalışmasını sağlar. İstemli hareketleri koordine eder. Susama, acıkma, vücut sıcaklığına ve kan basıncına hükmeden organizmadır.
 • Zeka, Hırs ve irade merkezleridir.

Kafa Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meme Anatomisi Yapısı

Meme Anatomisi Yapısı

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Hareket Sistemi Anatomi

Hareket Sistemi Anatomi

Anatomi Testis Hastalıkları

Anatomi Testis Hastalıkları

Ayak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Ayak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Vajina Anatomisi Nedir?

Vajina Anatomisi Nedir?

Kulak Zarı Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Zarı Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Anatomi Terminolojisi Anatomi Terminoloji ve Dilbilgisi

Anatomi Terminolojisi Anatomi Terminoloji ve Dilbilgisi

Humerus Anatomisi Humerus Anatomi Yapısı

Humerus Anatomisi Humerus Anatomi Yapısı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6