Anatomi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Anatomi Türleri ve Özellikleri

Anatomi canlıların yapısıyla ve düzeniyle ilgilenmekte olan bilim dalına verilen addır. 3 ayrı bölümden oluşan bu bilim dalı hayvanlarla ilgilenen "hayvan anatomisi", bitkilerle ilgilenen "bitki anatomisi" ve insanlarla ilgilenen "insan anatomisi" gibi bölümlerden oluşmaktadır. Bunlar arasında temel tıp bilimlerinden biri olan insan anatomisi, insan vücudunda bulunan organların tanımlanması, şekil ve büyüklük gibi özelliklerinin ortaya konması, birbirleriyle ilişkilerinin açıklanması ve bunların doktorlukta kullanılması ile ilgili bilimsel uğraş alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anatominin Alt Bölümleri

Topografik anatomi: Vücut yapılarının kısım kısım incelenmesini sağlayan alt daldır.

Sistematik anatomi: Vücut yapılarını incelerken organların bir araya gelmesi ile oluşan organ sistemleri seviyesinde ele almakta olan alt daldır.

Karşılaştırmalı anatomi: İnsanla başka canlıların vücut yapılarını inceleyip benzer ve farklı yönlerini karşılaştırarak inceleyen ve bu incelemeyle elde edilen bilgileri insan anatomisinin daha iyi anlaşılması amacıyla kullanılmakta olan alt daldır. Veterinerlerin eğitimleri sırasında bu alt bilim dalından faydalanılır.

Nöroanatomi: Sinir sisteminin yapısıyla ilgilenmekte olan alt bilim dalıdır.

Klinik anatomi: Hastalıklara tanı koyma aşamasındayken vücut yapılarının rollerini ortaya koymakta kullanılan alt bilim dalıdır.

Gelişimsel anatomi: Embriyoloji de denilen anne karnında çocuğun gelişimini incelemekte olan alt daldır.

Mikroskobik anatomi: Histoloji adı verilen doku biliminin bir diğer adıdır. Dokuların hücresel boyuttaki yapısını inceleyen alt bilim dalıdır.

Patolojik anatomi: Hastalıklı organları incelemekte olan alt bilim dalıdır.

Radyolojik anatomi: Radyografi sonucunda elde edilmekte olan radyo gramda organların yapısını ve diğer organlarla ilişkilerini inceleyen alt daldır.

Anatomi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi Dokular Nelerdir?

Anatomi Dokular Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Dirsek Eklemi Anatomisi

Dirsek Eklemi Anatomisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6