Karın Duvarı Anatomisi Karın Duvarı Anatomi Yapısı
15 Mayıs 2024

Karın Duvarı Anatomisi Karın Duvarı Anatomi Yapısı

Karın duvarı anatomisi; Karın insan vücudundaki en geniş hacimli bölüm olup içinde birden fazla hayati organı barındıran bir kafes niteliğindedir. Kaburga kemikleri üst sınırı olan en dışında deri, derinin dibinde yağ tabakası, yağ tabakasının dibinde ise karın boşluğu ve bu boşluk içerisinde iç organları barındıran ve koruyan kas tabakasına karın duvarı denilmektedir. Karın duvarı karın boşluğu içerisinde bulunan organları göğüs kafesi kadar dış darbelerden koruyamasa da kaslar ve yağ tabakasıyla göğüs kafesinin işlevini yapmaktadır. Karın duvarının yapısı dıştan içe doğru cilt, yüzeysel fasya, kas ve kas fasyaları vardır.

Karın duvarı anatomisi yüzeysel yapısı ve dokusu
  • Camper fasyası; Cilt dibindeki yağlı dokuya verilen isimdir. Karın alt kısmında daha kalın üst kısmında ise daha incedir. Yüzeysel fasyanın üst tabakası konumundadır.
  • Scarpa fasyası; Çok az yağ yapısı içeren ya da hiç yağ içermeyen zar yapısına scarpa fasyası denilmektedir. Uyluktan devam evden ve göbeğin altından başlayan bir yapıya sahiptir. Yüzeysel fasyanın en derin tabakasıdır.
Karın duvarının topografik bölgeleri

Karının içinde bulunan organların yerleşmesi amacıyla tanımlanması ile karın ön duvarının topografisini bilmemiz gerekmektedir. Karın ön duvarı aşağıdaki oluşumlar tarafından 9 parçaya ayrılır.

Düzlemler

Horizontal düzlemler
  • Planum transpiloricum: Symphisis pubisin üst tarafı ile incissura jugularisin arasındaki mesafenin tam ortasından geçen enine çizgi yapısına denir. Bu düzlem pylordan, 9. Kıkırdak kostanın ucundan, L1. Vertebranın uzunluğundadır.
  • Planum intertuberkülare: bu düzlem crista iliacanın üst tarafından 6. Lumbal vertebranın arasından geçer. Bu iki parça karnı üç bölgeye ayırır bunlar aşağıdan yukarıya doğru subcostal, umbilical ve hypogastric bölgeleridir.
Anlatılan bu düzlemleri sagittal olarak iki adet düzlemin birleştiği yer kabul edilir. Bu düzlemler ise vertical yatay yöndedir.

Vertical düzlemler; bu bölümler her iki tarafta linea medioclavicularislerden geçmektedirler. Bu düzlem lig. İnguinaleyi ve claviculayı tam ortadan ikiye böler. Bu sagittal ve vertical düzlemler karnı ve karın duvarını dokuz bölgeye ayırırlar.

Subcostal ana bölgenin üst sınır bölgesi processus xyphoideusun üzerinden geçen ve diyaphragmanın projeksiyonuna uyan yanlarda aşağı doğru uzananve yay şeklinde eğrilen bir çizgidir.
Burası bu çizgi sayesinde üç bölgeye ayrılmış olur. Ortada kalan Regio epigastrica, yanlarda kalan Regio hypohondrica dextra ve sinistra denir. Umbilical ana bölgesi üç bölgeye ayırılır. Ortada olan regio umbilicalis, yanlarda kalan regio lumbaris (Colica) dextra ve sinistra denir.
Hypogastric ana bölgesi üç bölgeye ayrılır. Ortada kalan Regio hypogastrica, yanlarda olan Regio inguinalis (İliaca) dextra ve sinistra denir.

Karın Duvarı Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Anatomisi Özellikleri

Baş Anatomisi Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anatomi Nedir Anatominin Alt Bölümleri Nelerdir?

Anatomi Nedir Anatominin Alt Bölümleri Nelerdir?

Omurga Anatomisi Yapısı

Omurga Anatomisi Yapısı

Ayak Kemikleri Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Ayak Kemikleri Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Dil Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Dil Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Anatomi Türleri ve Özellikleri

Anatomi Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6