Yüz Anatomisi Yapısı
15 Mayıs 2024

Yüz Anatomisi Yapısı

Yüz anatomisi, Yüz bölgesinde viscerocranium bulunur, bazı önemli duyu organlarını da koruyan kemiklerse osso faiei isminalır. Baş bölümü kemiklerinin yapısal şekilleri ve eklemleşme biçimleri, bir taraftan beyin bölümünü diğer taraftan da önemli duyu organlarını korumaya yöneliktir. Yüz bölgesi kafa kemiği anatomisiyse konuşma ve fonasyon ile ilgili önemli görevleri de bulunmaktadır. Yüz bölgesi kemikleri arasında bulunan açıklıklar ve yollarla hava ve yemek ihtiyacı da karşılanmıştır. Neorocranium'u yapan kemikler, aralarında bazı sıkı bağlar ve eklemler meydana getirir. Küçük çocuklarda daha yumuşaktır; büyüklerdeyse boşluklu ve daha sert alanlar kafa kemiği anatomisinde mevcuttur. Kafatası iskeleti anatomisinde kemiklerden birinin bağ kurmaması, bedenin diğer bölgelerindeki eksikliklere benzemez insan bedeninin emir aldığı beynin bulunduğu bölüm olduğu için çok önemlidir.

Yüz anatomisi: Yüz kasları (Mimik kasları) bağlantı yerkeri yüz ve boyunun deri tabakalarından alıp yüzde mimik hareketlerinin ortaya çıkmasını sağlayan kaslardır. Bütün yüz kasları 7. Kranial sinir olan N. Facialis tarafınca innerve edilirler.
 • Kafa derisini hareketini sağlayan M. Epicranius kası gerçekte m. Occipitofrontalis + m. Temporoparietalis olmak üzere iki kastan oluşur. M. Occipitofrontalis arkada occiputtan başlayıp alına kadar gelirken, M. Temporoparietalis ise kulağın üst kısmından başlayıp ve yukarıda galea aponeurotica'da sonlanır. İki kas parçası da aponeurosis bağ dokusuyla bağlantı yaparak kafatasının üzerini örterler. Epicranius'un önde bulunan parçası kaşların yukarı kalkmasını ve alnın yatay olarak kırıştırılmasını sağlar.
 • M. Auricularis posterior, superior ve anterior kasları kulağın etrafını sarar ve kulağı öne, arkaya ve yukarı yönlere hareket ettirmektedir.
 • Yüz mimiklerindeyse M. Orbicularis oculi üç parça kastan oluşarak göz kapağının kapatılmasını sağlar. M. Corrugator supercilli kaşların medial yarısında m. Orbicularis oculi kasının derininde bulunur, kasıldığı esnada kaşları birbirine yaklaştırır. M. Corrugator supercilli'nin medial tarafında bulunan m. Depresor supercilli kaşların iç kısmını aşağı doğru çeker.
 • Burun çevresindeki kaslardan M. Procerus küçük bir piramit biçimindedir ve kasıldığı zaman burun kökünde kırışıklıklar ortaya çıkarır. M. Nasalis iki parça kastan meydana gelir ve burun kanatlarının açılıp kapanmasını sağlar.
 • Ağız çevresinde bulunan ve lifleri aşağı-içe doğru uzanan M. Levator labii superior kası üst dudağın yukarı doğru çekilmesini sağlar. M. Zygomaticus majör ve minör kasları gülme esnasında dudak kenarlarını yukarı ve yana doğru çeker. M. Risorius tebessüm kası, M. Depresor labii inferior alt dudağı aşağı doğru çeken kas, M. Depresor anguli oris ağız köşesini aşağı doğru çeken kas, M. Orbicularis oris dudakların kapanmasını sağlayan kas ve M. Buccinator ise ıslık çalma hareketini yaptıran kastır.
 • Fasial paralizi yüzde çok karşılaşılan bir hastalıktır ve halk arasında yüz felci olarak bilinir. 7. Kranial sinirin tutulumuna göre bu kasların paralizisi neticesinde yüzde mimik hareketleri alınamaz.

Yüz Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vertebra Anatomisi Yapısı

Vertebra Anatomisi Yapısı

Popüler İçerikler

Diz Eklemi Anatomisi

Diz Eklemi Anatomisi

Haber Bülteni

Güncel

Anatomi Eksenler ve Düzlemler

Anatomi Eksenler ve Düzlemler

Dolaşım Sistemi Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dolaşım Sistemi Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Bacak Kasları Türleri ve Özellikleri

Anatomi Bacak Kasları Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Özellikleri

Kulak Anatomisi Özellikleri

Meme Anatomisi Yapısı

Meme Anatomisi Yapısı

Anatomi Kafa Kemikleri Özellikleri

Anatomi Kafa Kemikleri Özellikleri

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6