Anatomi Hücre Görevleri
15 Mayıs 2024

Anatomi Hücre Görevleri

Anatomi Hücre: Canlıların yapı taşına hücre denilmektedir. Canlılardaki en küçük birim hücredir. İnsan vücudunda yaklaşık olarak 75 trilyon hücre bulunmaktadır. Yeni hücreler daha önceden var olan bir hücrenin bölünmesi sonucunda oluşmaktadır. Canlılarda bulunan hücreler kalıtım materyalleri içermektedir. Böylece, ana hücrelerde var olan kalıtım yavru hücrelere geçer. Vücudumuzdaki metabolik olayların her biri hücre içerisinde gerçekleşmektedir. Bazı özel durumlar haricinde hücrelerin boyları, 10-15 mikron kadardır. Bilinen en büyük hücre deve kuşu yumurtasıdır. Boyut olarak, 75 mm çapındadır. Boy bakımından en uzun hücreler ise insan ve hayvan vücudunda bulunan sinir hücreleridir. Hücreler türden türe, boyut ve şekil olarak farklılıklar göstermektedirler.

Hücrenin görevleri
 • Gelişmeyi sağlamak
 • Metabolizma olayını sağlamak
 • Duyarlılığı ve hareketi sağlamak
 • Çoğalmayı sağlamaktır.
Anatomi Hücre: Hücre yapısına göre 3'e ayrılmaktadır. Bunlar, hücre gövdesi (Sitoplazma), hücre zarı (Plazmalemma) ve hücre çekirdeğidir. Hücre 3 bölümde bölünmektedir. Bunlar ise mitoz bölünme, amitoz bölünme ve mayoz bölünmedir.

Yapısına göre Hücreler
 • Hücre gövdesi (Sitoplazma): Zar ile çekirdek arasında kalan sıvı kısma denmektedir. Sitoplazma, yapısında organik madde olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, hormon, RNA, ATP ve enzimler bulunmaktadır. İnorganik madde olarak ise su, çeşitli iyonlar, madensel tuzlar, asit ve bazlar yer almaktadır. Sitoplazma, içinde belirli görevler yapmak üzere özelleşmiş yapılara denmektedir. Bu organeller arasında, ribozom, endoplazmik retikulum, golgi aygıtı, lizozom, mitokondri, koful, sentrozom, plastitler bulunmaktadır.
 • Hücre zarı (Plazmalemma): Sitoplazmayı çevreleyen, hücrelere şekil veren, dış ortam ile ilişki kurmasını sağlayan zardır. Hücre zarı osmoz, difüzyon aktif taşımada önemli rol oynamaktadır. Hücre zarının en önemli özelliklerinden bir tanesi, canlı, seçici ve geçirgen olmasıdır. Metabolizma atıklarının, hücre dışına atılmasını sağlamaktadır.
 • Hücre çekirdeği: Hücrenin ortasında yer alan, gövde ile çift zardan ayrılan, hayat ve denetim merkezi içindeki en önemli maddedir. İnsan vücudu hücresinde, 46 kromozom bulunmaktadır. Bunların 44 tanesi bedenidir, 2 tanesi ise cinsiyet kromozomudur. Bunlara da gonozom denmektedir. X ve Y ile adlandırılır. Hücrenin kalıtsal bilgilerinin depolandığı yerdir. Hücrenin büyümesi, gelişmesi, farklılaşması ve çoğalması olaylarını denetler. Metabolik aktiviteleri düzenler.
Hücre bölünmesi: 3 ayrı şekilde bölünme olmaktadır. Bunlar sırası ile;

1) Mitoz bölünme: Vücut hücrelerinde görülür.5 safhası vardır. Profaz, metafaz, anafaz, telefaz, rekontriksiyon.

2) Amitoz bölünme: Hücrenin boğum şeklinde bölünmesidir.

3) Mayoz Bölünme; Kadın ve erkek hücrelerinde meydana gelen bölünme şeklidir.

Anatomi Hücre Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Bileği Anatomisi Nedir?

Ayak Bileği Anatomisi Nedir?

Veteriner Anatomi Nedir?

Veteriner Anatomi Nedir?

Meme Anatomisi Yapısı

Meme Anatomisi Yapısı

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Altı Anatomisi Ayak Anotomisi

Ayak Altı Anatomisi Ayak Anotomisi

Güncel

Omurga Anatomisi Yapısı

Omurga Anatomisi Yapısı

Anatomi Nedir Anatominin Alt Bölümleri Nelerdir?

Anatomi Nedir Anatominin Alt Bölümleri Nelerdir?

Spinal Anatomi Nedir?

Spinal Anatomi Nedir?

Anatomi Testis Hastalıkları

Anatomi Testis Hastalıkları

Burun Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Burun Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Kaslar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Kaslar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tme Anatomisi Nedir?

Tme Anatomisi Nedir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6