Burun Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Burun Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Burun anatomi, anatomik anlamda insan yüzünün en çıkık bölgesidir ve yüzün tam orta kısmında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı yüz kısmına gelen en ufak bir darbe bile burna isabet etmektedir. Kırılgan bir yapısı olduğu için alınan ufak bir darbe sonucunda bile kanaya bilme özelliğine sahiptir. Koku almaya duyusu olan burun, solunum organıdır. İki delik ile dışarı açılır ve diğer bölgeden de burun yutağa bağlıdır.

Burunun iç kısmında mukus tabakası bulunur ve bu bölgede kılcal damar ile kıllar yer alır. Burnun iç kısmında ince tüy biçiminde olan kıllar vardır ve bölge nemlidir. Bu nedenden dolayı içeri alınan hava temizlenir ve nemlendirilir. Burnun içerisinde ye alan kılcal damarların havayı ısıtma gibi bir görevi vardır. Burnun duyu sinirleri ile koku almaçları burun boşluğunda yer alır ve üst kısımda bulunur. Bu bölgeye tıp içerisinde sarı bölge denilmektedir. Dışarıdan gelen kokunun burun tarafından algılanabilmesi için mutlaka mukus içerisinde çözünmüş olması gerekir. Çözünen madde ise koku alma hücrelerini uyandırır ve kişiye koku gelir. Uyartı koklama ile beyine gönderilir ve bu işlev sürekli olduğu için vücutta en fazla yorulan duyu organı burun olmaktadır.

Anatomik Olarak Burun İşlevleri

Koku Alma: İnsanlar için kokunun ayrı bir önemi vardır. Bu nedenden dolayı da burnun yaşam kalitesindeki yeri tartışılmaz. Koku alma olmadan bilindiği gibi kişiler de tat alma duyusu da gerçekleşmemektedir. Tat alma duyusu ile bağlantılı olan koku alma duyusu sosyal yaşama açısından önemlidir. Güzel kokular kadar hayatı tehlikeye atabilen yanık kokusunu da alabilmek yaşamı devam ettirebilmek adına önemli olmaktadır.

Solunum: Burnun iç kısmına bulunan kılcal damar ve kıllar temiz havayı içeriye göndermek adına bulunmaktadır. Aynı zamanda burun tünellerinde bulunan girintili ve çıkıntılı yüzeyler havanın ısınmasını sağlar ve bölgeyi nemlendirir. Pis havayı süzer ve akciğere temiz havayı yollar.

Solunan Havayı Yönlendirir: Sağlıklı bir burundan alınan hava burunda bulunan kanallar ile sinüs ile orta kulak boşluğuna gönderilir. Bu alanların bir bağlamda hava alışverişi gerçekleşir. Sağlıklı bir hava almak içinde alınan havanın burun içerisinde süzülmesi ve içeriye temiz havanın gönderilmesi sağlık açısından önemlidir.

Burun Anatomisi ve Önemi
 • Burnun sağ ve sol tarafında bulunan boşluklar birbiri ile bağlı değildir ve burun çıkıntısını taşıyan önemli ve destek yer alır. Bu destek burnun orta hattında bulunur ve bu bölgeye septum denilir. Septum genelde burna alınan ilk darbede hasar gören yerdir. Burnun orta duvarı olan septum hasar görmesi halinde düzgün nefes alıp vermeyi de zorlayabilir.
 • Konka adı verilen burnunda ısı nem oranını düzenleyen çıkıntılar burun boşluğunda bulunur ve piramide benzer yana vardır. Alt, üst ve orta konka olarak adlandırılmaktadır. Alınan havanın fazla ısıtılmasını önler ve kişiye nemli bir hava gönderir. Soğuk havanın ve kirli havanın da süzülmesine etki sağlar.
 • Burnun iç piramit tepesinde koku bölgesi bulunur. İki ucu bulunan koku bölgesinin bir ucu sinirlere gitmekte ve diğer ucu burnun iç kısmında yer alır. Burnun koku alması ve beyne iletilmesi için kokunun burun içine girmesi ve beyne sinyal göndermesi gerekir.
 • Burnun sağ ve sol tarafında çift sinüs bulunmaktadır. Bu sinüsler aynı zamanda göz aralarında, göz arkasında, alın ve çenede de bulunmaktadır.
 • Burnun arka kısmında bulunan bölgeden itibaren boğaz boşluğuna doğru giden bir uzantı vardır. Bura da geniz boşluğu iki önemli yer alır. Biri geniz eti diğeri ise östaki borusunun burna açılan ağız kısmıdır.

Burun Anatomi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spinal Anatomi Nedir?

Spinal Anatomi Nedir?

Anatomi İskelet ve İnsan

Anatomi İskelet ve İnsan

Haber Bülteni

Güncel

Genel Anatomi Tarihi

Genel Anatomi Tarihi

Güncel

Anatomi Testis Hastalıkları

Anatomi Testis Hastalıkları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6