Kol Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kol Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kol anatomisi, bedenimizde çeşitli hareketlerin ve işlerin yapılmasında önemli bir rolü bulunan kol, iki bölüm halinde değerlendirilir. Omuz ekleminden dirseğe kadar uzanan kısım kol, dirsekten el bileğine kadar giden kısma ön kol denilir. Genellikle kol kavramı bu iki bölümün tamamına kullanılır. Kol bölümünde humerus denilen tek kemik bulunur. Ön kol bölümünde ise radius ve ulna olarak çift kemik bulunur. Kolun aşağıya, yukarıya, içe, dışa yani çeşitli yönlere hareketini omuz mafsalıyla, bölgedeki kaslar destekler. Kolda dört farklı kas bulunur. Bunların arasındaki ne önemli kas iki başlı olan pazı kasıdır. Bunun vazifesi ön kolun bükülmesini sağlamaktır. Ön kol extansiyon ve fleksiyon, içe ve dışa dönüş hareketlerini dirsek yardımıyla, koldan başlayarak, ön kolda biten kaslar aracılığıyla yapar. Ön kolda 18 adet kas bulunur. El ve parmakların hareketleri bu kaslar yardımıyla sağlanır.

Kol kemikleri

Kolda bulunan kemikler üst extremite kemikler arasındadır. Bu kemikler kolun hareketini, alınan darbelerin karşılanmasını sağlar. Kol kemikleri kolda ve ön kolda bulunan toplam 3 kemikten oluşur. Bunlar;

Humerus: bu oldukça kalın bir kemiktir. Kolda dirsek ve omuz arasında yer alan kalın ve tek kemik budur. Kemiğin gövde bölümü corpus humerus, üst uç tarafı carput humeru olarak tanımlanır. Humerus kemiği üst uç olan carput humeru ile omuz eklemine bağlanmaktadır. Bağlantı yerinde klavikula ile skapulanın ucu ocrimon ile komşuluğu vardır. Humerus kemiğinin alt ucu dirsek eklemiyle bağlantı yapar. Humerus kemiğinde en fazla kırık carput humeru bölümünde rastlanır. Düşme, darbe gibi durumlarda kolun omuz eklemine yakın olan kısımları daha fazla kırılmaya yatkındır. Bu yüzden omuz bölgesini korumak kolun kırıktan korunmasına da yardımcı olur.

Os radialis: Dirsek ve bilek arasında kalan iki kemikten biridir. Gövde kısmı karpus radialis olarak tanımlanır. Kemiğin üst ucu humerus ile birleşir ve dirsek kemiğini oluşturur. Kemiğin alt ucu da el bileği eklemine katılmaktadır.

Os ulna: bu kemikte ön kol kemikleri arasında yer alır. Ön kolun iş kısmında yer alan uzun bir kemiktir. Kemiğin gövde kısmı carpus ulna olarak tanımlanır. Kemiğin üst kısmı yarım ay gibi çentik şeklindedir. Bu oleckrom olarak tanımlanır. Bu kısım kemiğin en fazla kırılan bölgesidir. Özellikle spor aktivitelerinde bu bölge kırıklarına çok fazla rastlanır.

Kolda dirsek altında iki kemiğin olması, kolun dönme hareketini yapmasını sağlamak içindir. Radius ve ulna kemikleri bilek kemikleri ile eklem yapmaktadır. Kol anatomisi içinde kemiklerin kol hareketlerini sağlaması, kas ve bağların desteği sayesinde olur.

Kol Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi Dokular Nelerdir?

Anatomi Dokular Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Diz Eklemi Anatomisi

Diz Eklemi Anatomisi

İç Kulak Anatomisi

İç Kulak Anatomisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anatomi İç Organlar Türleri ve Özellikleri

Anatomi İç Organlar Türleri ve Özellikleri

Göz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Altı Anatomisi Ayak Anotomisi

Ayak Altı Anatomisi Ayak Anotomisi

Spinal Anatomi Nedir?

Spinal Anatomi Nedir?

Dolaşım Sistemi Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dolaşım Sistemi Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Mandibula Anatomisi Nedir?

Mandibula Anatomisi Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6