Kadın Anatomisi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kadın Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kadın anatomisi, Kadın üreme sistemini iki başlık altında incelemek gerekir. Dış genital organlar ve iç genital organlar şeklinde incelenir. Dış genital organlar, büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris, kızlık zarı olarak sıralanır. İç genital organlar genellikle üreme ile alakalı organlardır. Bu organlar, vajina, rahim ağzı, rahim, tüpler ve yumurtalıklar olarak sıralanır.

Dış Genital Organlar

Büyük Dudaklar (Labia Majora): Kadınlarda üreme sisteminin dışında yer alan en belirgin kısım büyük dudaklardır. Her iki tarafta birer tane bulunur. İçi yoğun bir şekilde ter ve yağ bezi, sinir, kan damarı bulunur. İki adet kıvrık deriden oluşur. Üst tarafları daha yoğun bir şekilde tüyler ile kaplıdır. İç kısmında tüy yoktur. Cinsel birliktelik anında kanlanma artarak şişerler.

Küçük Dudaklar (Labia Minora): Küçük dudaklar büyük dudakların tam altında yer alır. Vajinayı çevreleyen, iki ufak deri kıvrımından oluşur. Ebatları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda iç dudağın biri diğerinden büyük ya da küçük olabilir. Küçük dudaklarda yağ ve tüy bulunmaz. Kan damarları ve sinir hücreleri oldukça fazladır.

Klitoris: Kadın cinsel organının hemen üstünde küçük dudakların bitiş yerinde konumlanmıştır. Sinir, duyu hücresi barındırır. Cinsel birliktelik anında sert bir yapıya bürünür ve duyarlılığı arttırır.

Üretra Ağzı: Klitorisin alt kısmında bulunur. Mesanenin dışarı açılarak, idrarın akmasını sağlayan deliktir.

Kızlık Zarı (Hymen): Vajinanın yaklaşık 1 santim ilerisinde damar ve bağ dokusundan meydana gelen ince bir deridir. Zarın orta kısmı adet döneminde gerçekleşen kanamanın dışarı atılması için açıktır. Bu açıklık Hymenal Orifis olarak tanımlanır. Bazen nadir de olsa tamamen kapalı olabilir. Bu gibi durumlarda âdet kanamasının akışını sağlamak için ufak bir operasyon ile açılması gerekir. İlk defa cinsel ilişki yaşandığında zarda yırtılma gelişir ve her zaman olmasa da hafif kanama olur. Bazı kişiler zarın orta kısmında bulunan açıklık oldukça geniş olduğundan cinsel birliktelik ile kanama görülmeyebilir.

Perine: Vulvanın arka tarafında makata açılan bölümdür. Kas ve bağ dokusundan oluşmuştur. Doğum anında bebeğin başının çıkması için esneme gerçekleşen bölgedir. Normal doğum anında gerçekleştirilen epizyo kesisi bu kısma yapılır.

Anüs (Makat): Bağırsakların dışarı doğru açılan bölümüdür. Özellikle hamilelik döneminde bu bölgede basur oluşarak anne adayında oldukça sıkıntı yaşatır.

Kadın İç Üreme Organları

Vajina (Hazne): Vajina tüp şeklindedir. Dış ortam ile rahim arasındaki ilişkiyi gerçekleştirir. 8 santim uzunluğundadır ve 15 santim uzunluğuna ulaşabilecek kadar esnek bir yapıdadır. Cinsel birliktelik bu bölgede gerçekleşir. Ön ve arak duvarları birbirine temas eder. Doğum anında bebek bu kanaldan ilerleyerek dünyaya gelir. Kanlanması oldukça kuvvetli olduğu için doğum sonrası kısa süre içinde toparlanır.

Rahim (Uterus): Düz kas hücrelerinden oluşan armut biçiminde bir organdır. 6-8 santim boyutunda, iç kısmı endometrium olarak tanımlanan bir zar ile kaplıdır. Rahmi yerinde tutan bazı bağlar vardır. Hamilelik anında rahim büyüdükçe bu bağlarda gerilme yaşanarak kasık ağrıları gerçekleşir. Bu organ gebelik döneminde mucizevi bir şekilde büyüyerek tüm karnı kaplar ve doğum gerçekleştikten sonra eski halini alır.

Tüpler (Tuba Uterina): Rahmin her iki tarafından çıkan ve yumurtalıklara kadar ulaşan ortalama 10 santim uzunluğunda olan boru şeklinde bir organdır. Ampulla olarak tanımlanan bölüm tüplerde en çok fonksiyonu olan bölümdür. Bu bölümde yumurtalıktan atılan yumurtanın sperm ile karşılaşması ve döllenmesi gerçekleşir. Döllenme gerçekleşen yumurta daha sonra tüp kanalından rahim içine ulaşır. Ampulla dış gebeliğin en çok konumlandığı bölümdür.

Overler (Yumurtalıklar): Yumurtalıklar rahmin her iki tarafında konumlanmış organlardır. Her iki yumurtalık içinde ergenlik döneminden önce döllenmemiş gelişime hazır olan yaklaşık 500.000 adet yumurta bulunur. Ergenlik dönemi ile ve hormonların etkisi ile her ay bu yumurtalardan yaklaşık 1000 kadarı döllenmek amacıyla hareket eder. Fakat 1000 yumurtadan sadece çoğu zaman bir tane olgunlaşır ve dışarı atılır. Dışarı atılan yumurta tüp tarafından tutulur.

Kadın Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomiye Giriş Konuları

Anatomiye Giriş Konuları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anatomi Bacak Kasları Türleri ve Özellikleri

Anatomi Bacak Kasları Türleri ve Özellikleri

Safra Kesesi Anatomisi Safra Kesesinin Anotomisi Nasıldır?

Safra Kesesi Anatomisi Safra Kesesinin Anotomisi Nasıldır?

Anatomi Eksenler ve Düzlemler

Anatomi Eksenler ve Düzlemler

Omurga Anatomisi Yapısı

Omurga Anatomisi Yapısı

Vücut Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vücut Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Anatomisi Nelerdir?

Boğaz Anatomisi Nelerdir?

Orta Kulak Anatomisi Özellikleri

Orta Kulak Anatomisi Özellikleri

Dirsek Eklemi Anatomisi

Dirsek Eklemi Anatomisi

Beyin Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Anatomi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Meme Anatomisi Yapısı

Meme Anatomisi Yapısı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6